strona główna

recenzje

wywiady

z wysokiej półki

rozmaitości

galerie „przeciągu”

archiwum

archiwum aktualności


numer 2 / 2007

Zajrzyj do środka



wyślij do redakcji

zespół redakcyjny

wydawca


interesujące odnośniki

wejdź na F O R U M


Zmień skórkę:
       

numer 1 / 2007


DY(REK/KTA)TOR

Przedstawiony niżej problem może zaistnieć w każdym zespole szkół, łączącym gimnazjum i liceum. Otrzymaliśmy o nim sygnały z kilku tego typu hybryd oświatowych. Można postawić tezę, że to REFORMA OŚWIATY sprzed kilku lat namnożyła okazji do nieprawidłowości. Niby tak, ale w ostatecznym rozrachunku decyduje o wszystkim CZŁOWIEK.

– Więcej już nie możesz przychodzić tutaj do szkoły! – Te słowa skierowano do mnie, kiedy na początku września odwiedziłem moje byłe gimnazjum. Wszystko byłoby w porządku, gdyby te słowa wypowiedział któryś z moich kolegów. Ale padły one z ust dyrektora.

Gimnazjum, którego jestem absolwentem jest częścią zespołu szkół, w którego skład wchodzi również liceum. Funkcję dyrektora pełni w nim od lat pan, znany z konsekwencji, zdecydowania i tego, że potrafi osiągnąć zamierzone cele. Niechlubną sławę przyniosły mu jego metody, które stosuje wobec trzecioklasistów gimnazjum, aby zatrzymać ich w tamtejszym liceum. Jego stosunek do ucznia ostatniej klasy gimnazjum zależy od tego, czy zostaje on w zespole szkół, czy nie. Osoby, które decydują się opuścić szkołę, popadają w niełaskę u dyrektora i zostają obwołani „zdrajcami”. Znane są przypadki dziwnego „obniżenia lotów” uczniów, którzy postanowili kontynuować naukę w innym liceum. Wśród uczniów i grona nauczycielskiego panuje na takie działania przyzwolenie, bo nikt nie odważy się... – To oczywiste, wszyscy w szkole o tym wiedzą. Nie ma tygodnia, żeby nauczyciele nie pytali się nas, do jakiego liceum idziemy. I wszyscy znamy kontekst tych słów – mówi pragnący zachować anonimowość trzecioklasista.

   

W tych przypadkach niesprawiedliwe zachowanie dyrektora może przekreślić szanse uczniów na dostanie się do dobrego liceum z poznańskiej czołówki. Poza tym, takie zachowanie dyrektora eliminuje jakiekolwiek szanse na dobre relacje absolwentów z byłą szkołą. Pytany, co zamierzam robić po skończeniu gimnazjum, zadeklarowałem na pierwszym miejscu, że pragnę kontynuować naukę w zespole szkół. Bynajmniej, nie po to, żeby niesprawiedliwie podnieść swoje oceny. Dlatego, że na drugim miejscu umieściłem liceum o niskim numerze, o którym marzyłem, ale nie byłem pewien, czy się do niego dostanę. I na razie wszystko było dobrze. Egzaminy poszły mi (ku mojej radości) dobrze i zdecydowałem się

wybrać liceum „obce”. Od tego momentu stosunek dyrektora do mnie zmienił się diametralnie. Oznajmił mi, że „dobrze mi się z tobą współpracowało, ale ja nie lubię nieuczciwych ludzi” i oskarżył mnie o oszustwo, a legalne i dozwolone korzystanie z przepisów nazwał nieuczciwością. Do końca roku szkolnego był nastawiony do mnie negatywnie, a ja... nie byłem pewien swoich ocen. Przy wręczaniu świadectw dyrektor doradził mi szczerze, żebym „zawsze w swoim życiu kierował się prawdą”.

Dwa miesiące później, kiedy przyjechałem odwiedzić szkołę, z powodu odbywających się tam zawodów sportowych, spotkałem go ponownie. Tym razem „poinformował” mnie, że wyjątkowo teraz mogę wejść, bo są mistrzostwa, ale jednocześnie dał do zrozumienia, że nie mam prawa przychodzić

do     j e g o     s z k o ł y!

Banita
przeciąg 1/64 2007


pierwszy poprzedni spis następny ostatni
pobierz plik PDF (rozmiar 3129 kB)


ARTYKUŁY - Zajrzyj do środka


Okładka: Marek Zakrzewski

Redaguje kolegium:
• Dominik L. Bieczyński (sekretarz red.)
• Zuzanna Fimińska (red. naczelny)
• Magdalena Genow (red.programowy)
• AgnieszkaTokarska (red. graficzny)

Zespół redakcyjny:
• Marta Bartkowiak
• Tomasz Bendlewski
• Martyna Nicińska
• Krzysztof Nowak
• Barbara Oleszek

Współpraca:
• Wioleta Genow
• Sonia Maćkowiak
• Magdalena Marciniak
• Artur Rakowicz
• Michał Wożniak
• Jan Zujewicz

Zajrzyj do środka



Wszystkich zainteresowanych działalnością
w PRZECIĄGU prosimy o kontakt:
redakcja@przeciag.pl

MOŻESZ ZGŁOSIĆ SIĘ W KAŻDEJ CHWILI


 

Nasi dobroczyńcy:


Wydawnictwo Naukowe
PWN SA

 


Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

 


Platforma Medialna PMedia.pl

 


Akademia Nauki

 


PASO

 


Profi-Lingua

 


Paweł Kaczmarek

 

Drukarnia "AMK"
62-025 Kostrzyn Wlkp.
ul. Sienkiewicza 5

 

 

SUFLER 2006


 
magazyn młodzieżowy „przeciąg”      

copyright © 1995-2006 Wydawnictwo New Ton designed by: Henryk Cieszyński
- Kursy pierwszej pomocy